Lilas Show Results
Association Canine Chalevoisienne
July 11,12, 2009
Baie St-Paul, QC
 

Sunday AM; Group 2nd  under Ron Mahon

Sunday AM; Group 2nd  under Rita Walker

Saturday; Group 1st  under Joe Lobb

 

Moncton Kennel Club
November 08,09, 2008
Moncton, NB

 
 

Saturday; Group 2nd   under Janet Lobb

 

Island Dog Club
October 24,25,26, 2008
Charlottetown, PE

 
 

Friday; Group 3rd  under Alan Brown

 

Cobequid Dog Club
October 11,12, 2008
Bible Bill, NS

 

 

Sunday ; Group 4th under Tomas Alexander

 

Miramichi Kennel Club (4 Show)
September 27,28, 2008
Sunny Corner, NB
 

Sunday PM; Group 4th under Avery Gaudin

Sunday AM; Group 2nd  under Doug Gaudin

Saturday; Group 3rd  under Ole Nielsen

 

Pictou County Kennel Club
 September 13,14, 2008
Trenton, NS

Sunday; Group 3rd under Judith Hunt

Saturday; Group 4th under Charles Hunt

 

Halifax Kennel Club
August 30,31, September 01, 2008
Halifax, NS
 

Monday; Group 3rd under Rosemary Shoreman


 

Cape Breton Kennel Club
August 23,24, 2008
Glace Bay, NS
 

Saturday; Group 3rd under Guy Geavons


 

Dartmouth Kennel Club
August 09,10, 2008
Dartmouth, NS
 

Sunday ; Group 3rd under Fred Gordon

Saturday ; Group 3rd under Heather Langfeld

 

Fredericton Kennel Club
July 25,26,27, 2008
Fredericton, NB
 
 

Sunday; Group 3rd under Ray Smith

Friday; Group 3rd under John Ross

 

Lady Slipper Kennel Club
July 12,13, 2008
Kensington, PEI

 
 

Saturday; Group 4th under Larry Kereluke

 

Bluewater Kennel Club
July 8,9, 2008
Blyth
, Ont
 
 

Wednesday; Group 3rd under Neil Grave

 

Kawartha Kennel Club
July 4,5,6,7, 2008
Peterborough, Ont
 
 

Monday; Group 2nd under Peggy Gutierrez-Otero (Mexico)

 

Bobcaygeon Kennel Club
July 1,2,3, 2008
 Lindsay, Ont

 Wednesday; Group 3rd under Ole Nielsen

Tuesday; Group 2nd under Susan Badick

 

Evangeline Kennel Club
June 28,29, 2008
Canning, NS

 

Saturday; Group 3rd under Donald Duncan

 

Abegweit Kennel Club
June 21,22, 2008 (4 Shows) 
 PEI

Sunday AM ; Group 1st  under J. Ganoza (Peru)

Saturday PM ; Group 1st  under G. Soares (Brazil)

 

South Shore KC
June 7, 2008
Lunenburg, NS

 

Saturday ; Group 2nd under Guy Geavons

 

Chaleur Canine Club
May 24,25, 2008 (4 Shows) 
Beresford, NB

 

Sunday AM ;
Group 2nd under Alan Bennett

Saturday PM ; Group 3rd under David Markus

Saturday AM ; Group 1st  and 
 
Best In Show under
Richard Fehler

 

Tantramar Kennel Club
May 17,18, 2008 (4 Shows) 
Amherst, NS

Saturday AM ; Group 3rd under Mrs. Virginia Lyne

Saturday PM ; Group 4th under Mr. Donald Wallace

 

 
 

Content copyright Monark Great Pyrenees,  2001-2013. All rights reserved.
This Website is created & maintained by Monark Great Pyrenees
All photos and text on this site are protected by copyright and you must
have a written permission from Monark kennel to use any of them